Veyisoğlu Grup-Alışverişin Güvenli Adresi

Kategoriler

4.04.2021

Enerji Etiketleri Yenileniyor!Enerji Etiketleri Yenileniyor!
Enerji tasarruflu beyaz eşyalar kullanarak hem bütçenizi hem doğayı koruyabilirsiniz. Bu nedenle beyaz eşya satın alırken enerji ve su tüketim değerlerine mutlaka dikkat etmelisiniz.
Enerji Etiketlerinde yer alan tüm bilgiler Avrupa Birliği ve Türkiye Yönetmeliklerinde belirtilen test standartlarına dayanmaktadır ve tüm üreticilerin hazırlaması ve ürünlerle birlikte sunması gereken zorunlu bir etikettir.
Enerji etiketleri, ürünlerin enerji tüketimi, su tüketimi, ses seviyesi, program süresi ve kapasiteleri hakkında tüketicilere bilgi vermektedir.
1 Mart 2021’den itibaren yeni enerji etiketleri geçerli olacak.
Geride bıraktığımız yılların getirdiği teknolojik gelişmeler, A+ ve daha üst seviye enerji sınıfına sahip ürünlerin sayısının artmasını sağladı. Bu nedenle mevcut enerji etiketi, ürünlerde eskisi kadar farklılaşma sağlamıyordu. Tüketicilerin enerji verimli ürünler satın alırken bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olmak ve aynı zamanda endüstriyi daha az enerji tüketen çevre dostu ürünler geliştirmeye teşvik etmek için, enerji etiketlerinin yeni bir ölçeklendirme sistemine ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmıştır.
Ürünlerin Enerji Sınıfı ölçeklendirme sistematiği değişmekle birlikte bu durum, ürünlerin enerji verimliliğinin azaldığı anlamına gelmemektedir. Bu bir yeniden ölçeklendirmedir. Önemli olan, ürünün tükettiği enerji değeridir.
Yeni enerji etiketi yönetmeliği kapsamında 1 Mart 2021 tarihi itibarıyla etkilenecek ürünler; buzdolapları, derin dondurucular, çamaşır makineleri, kurutmalı çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve televizyonlar olacaktır. 1 Mart 2021’den itibaren bu ürünlerin mağaza ve online satışlarında yeni enerji etiketleri kullanılacaktır.
Yeni enerji etiketindeki en önemli değişiklik yeni ölçeklendirme olacaktır. Mevcut Enerji Etiketlerinin ölçeklendirmesi D ve A+++ arasında olup, tüketiciye satılabilir en düşük enerji sınıfı A+ ‘tır. Yeni enerji etiketindeki ölçeklendirme ise G ve A ( En Yüksek ) arasında olacak.
Yeni enerji etiketinde ayrıca QR kod yer alacaktır. Bu sayede artık ürünlerle ilgili çok daha fazla bilginin yer aldığı ürün bilgi formuna akıllı cihazlar ile QR kodunu okutarak ulaşabileceksiniz.
Bulaşık makinesi, Çamaşır makinesi ve Kurutmalı Çamaşır makinelerinde artık yıllık enerji tüketimi bilgileri değil, 100 döngüde tükettiği enerji tüketimi bilgileri yer alacaktır.
Ayrıca yeni etikette, yeni grafiklerle birlikte ürünler için yeni ses seviyesi sınıflandırması da yer alacaktır. Sınıflandırma A (En iyi) ile D arasında olacaktır.
Yeni enerji etiketiyle birlikte çamaşır makineleri ve kurutmalı çamaşır makinelerini sınıflandırmak için kullanılan test program artık yeni Eko 40°C-60°C programı olacak. Üstelik bu ürünler artık daha yüksek yıkama performansı ve minimum durulama özelliğine sahip olacak.
Bu ve benzeri nedenlerden dolayı, mevcut enerji verimlilik sınıflarını yeni enerji verimlilik sınıflarına doğrudan çevirmek mümkün değil.
Mevcut ve yeni enerji etiketi örneği:


Buzdolapları ve Derin Dondurucular

Yeni enerji etiketi ile birlikte brüt hacim kavramı artık hayatımızdan çıkarken, ürünler üzerinde brüt hacim / net hacim mukayesesi de ortadan kalkacaktır. Yeni enerji etiketlerinin yeni formatında ürünlerde sadece “hacim” bilgisi yer alacak ve bu hacim bilgisi tüketicilerin üründe kullanabileceği net hacim değeri olacaktır.
Enerji verimlilik sınıfını belirlemek için kullanılan metotlar daha kapsamlı hâle getirildi. Artık testlerde saklama bölmelerinin sayısı ve boyutları, ürünün türü ve çalışma ilkeleri de hesaba katılıyor. Dört yıldızlı dondurucu bölmelerinin, 24 saat yerine 18 saatte hedef sıcaklığa ulaşması gerekiyor. Testlerin yapıldığı oda sıcaklığı ise daha önce 25°C iken artık 16°C ve 32°C’ye ulaşmak zorunda.
Sembollerin Açıklaması
1. QR kodu
2. Enerji verimlilik sınıfı
3. Yeni standartlara göre yıllık enerji tüketimi (kWh/yıl)
4. Tüm dondurucu bölmelerinin toplam hacmi (litre)
5. Tüm soğutucu bölmelerinin toplam hacmi (litre)
6. Ses seviyesi sınıfı ve ses seviyesi

Çamaşır Makineleri

Yeni enerji etiketinde çamaşır makinelerindeki en önemli değişiklikler, test edilen programın değiştirilmesi(Eko 40°C-60°C) ve enerji tüketim değerinin artık 100 kullanım döngüsü üzerinden değerlendirilecek olmasıdır. Enerji ve su tüketimi açısından en verimli yıkama programı olan yeni Eko 40°C-60°C programı, 40°C veya 60°C’de yıkanabilen pamuklu, keten ve karışık malzemeden yapılmış kirli çamaşırları birlikte yıkamak için uygundur.
Sembollerin Açıklaması
1. QR kodu
2. Enerji verimlilik sınıfı
3. Eko 40°C-60°C programında ortalama enerji tüketimi (kWh/100 kullanım döngüsü)
4. Maksimum yük kapasitesi
5. Eko 40°C-60°C programının süresi
6. Eko 40°C-60°C programında ortalama su tüketimi (litre/100 kullanım döngüsü)
7. Sıkma devri verimlilik sınıfı
8. Sıkma sırasında ses seviyesi sınıfı ve ses seviyesi

Kurutmalı Çamaşır Makineleri


Kurutmalı çamaşır makinelerinin mevcut enerji etiketi, 1996’daki ilk hâlinden beri hiç güncellenmedi; bu nedenle hâlâ A ve G arası olan orijinal ölçeği korunuyor. Kurutmalı çamaşır makineleri daha çok yıkama için kullanıldığından enerji etiketleri ikiye bölünmüştür. Etiketin sol tarafı yıkama-kurutma (tam çevrim), sağ tarafı ise yalnızca yıkama döngüsü değerlerini gösterir.
Sembollerin Açıklaması
1. QR kodu
2. Yıkama-kurutma döngüsü enerji verimlilik sınıfı
3. Yıkama döngüsü enerji verimlilik sınıfı
4. Yıkama-kurutma döngüsünde ortalama enerji tüketimi (kWh/100 kullanım döngüsü)
5. Yıkama döngüsünde ortalama enerji tüketimi (kWh/100 kullanım döngüsü)
6. Yıkama-kurutma döngüsünde maksimum yük kapasitesi
7. Yıkama döngüsünde maksimum yük kapasitesi
8. Yıkama-kurutma döngüsünde ortalama su tüketimi (litre/kullanım döngüsü)
9. Yıkama döngüsünde ortalama su tüketimi (litre/kullanım döngüsü)
10. Yıkama-kurutma döngüsünde program süresi
11. Eko 40°C-60°C programının süresi
12. Sıkma devri verimlilik sınıfı
13. Sıkma sırasında ses seviyesi sınıfı ve ses seviyesi

Bulaşık makineleri

Bulaşık makinelerinin enerji verimlilik sınıflandırması “Eko” programı üzerinden devam ediyor, fakat test standartları değiştirildi. Örneğin yıkama ve durulama performanslarını daha gerçekçi ölçebilmek için kahve fincanları, paslanmaz çelik tencereler ve plastik mutfak aletleri kullanılacak. Artık “Eko” programının süresi de belirtiliyor. Üstelik kirli bulaşıklar için ideal olan “Eko” programı, enerji ve su tüketimi açısından da en verimlisi. Çamaşır makineleri ve kurutmalı çamaşır makinelerinde de olduğu gibi, enerji tüketimi artık 100 kullanım döngüsü üzerinden değerlendiriliyor.
Sembollerin Açıklaması
1. QR kodu
2. Enerji verimlilik sınıfı
3. Eko programında enerji tüketimi (kWh/100 kullanım döngüsü)
4. Eko programında standart yemek takımı kapasitesi
5. Eko programında su tüketimi (litre/100 kullanım döngüsü)
6. Eko programının süresi
7. Ses seviyesi sınıfı ve ses seviyesi